- Úvod
- Jak se o piano starat a kam ho vhodně umístit?
K výrobě klavíru se používá 8 druhů dřeva z různých částí světa. Skládá se až z 12.000 drobných součástí, z toho cca 700 šroubků a pružinek. Litinový rám spojuje 220 - 243 strun, které ho namáhají tahem až 20 tun.
Výroba, sestavení a seřízení vyžaduje puntičkářský přístup k práci.
Údržba:
Bez pravidelné údržby i ten nejlepší klavír bude pouze podprůměrným nástrojem!
Ladění:
Piano je navrženo tak, aby znělo nejlépe, když je naladěno do koncertního ladění (440Hz). Když není pravidelně laděno, ovlivní to nejen jeho tón, ale rovněž to ohrožuje i cvičení pianisty. Rozladěným nástrojem si kazíte sluch - uši se přizpůsobí špatnému tónu.
Jak často piano potřebuje naladit?
Každé piano je nutné ladit minimálně jedenkrát ročně. Vlivem klimatických změn se rozladí, i když se na něj málo hraje. Pokud je nástroj hodně využívaný, ladí se častěji podle potřeby.
Seřízení:
Neseřízené piano nejenže hraje špatně, ale může se také zkracovat jeho životnost. Dochází ke zbytečnému a nerovnoměrnému opotřebování. Dílky začnou být hlučné a kladívka se vytloukají.Neseřízenou mechanikou si kazíte techniku hry - hráč si zvykne a přizpůsobí techniku hry mechanice.
Jak často piano potřebuje seřízení?
Piano v domácnosti potřebuje seřízení každých pět let. Ve školách nebo tam, kde je často používané by mělo být seřízeno každý rok.
Životnost piana:
Na rozdíl od houslí piano lety jen chátrá a ztrácí na hodnotě!
Pravděpodobná délka života piana je nejvíc ovlivněna tím, jak o něj majitel pečuje.
Četnost užívání a kvalita údržby, které se mu dostává, spolu s klimatickými podmínkami přispívá nejen k tomu, jak dlouho vydrží, ale i jak dobře bude hrát.
S napětím strun přes 20 tun a tisícem pohyblivých částí, z nichž je řada neustále odírána a vzdoruje neustálým nárazům, mechanika začne být méně citlivá a tón s ubíhajícími roky ztrácí na dynamické škále.
Kam piano umístit:
Když je piano vystaveno extrémním změnám vlhkosti, vznikají problémy v mechanice, klaviatuře a ozvučné skříni. Když dřevené části nabobtnávají, vyvíjejí tlak na šrouby které je drží, a když vysychají, smršťují se a šrouby se uvolňují. Části mechaniky tak začnou být hlučné, čímž dochází k nerovnoměrnému opotřebování, které další seřízení nemůže vyrovnat.
Chcete-li se vyhnout problémům, měli byste udržovat vlhkost na 40 - 50 procentech. Nikdy by neměla klesnout pod 35 procent nebo stoupnout nad 65 procent.
Voda a kytky na piano nepatří!
Nikdy nestavte do blízkosti piana nádoby s vodou, protože rozlitá voda, čaj či káva, zanechá na laku skvrny a může způsobit i odchlípnutí dýhy. Pokud se tekutina dostane do vnitřího prostoru nástroje, může způsobit znatelné poškození.
Ochrana piana:
Piano neumisťujte do blízkosti topení, krbu, do kuchyně apod. Nenechávejte ho na místě, kde by bylo vystaveno přímému slunečnímu světlu. Povrch stárne a barva vybledne.